Na poziv predsjednice Vijeća arhitekata Europe, Ruth Schagemann, 10. travnja 2025. god. održan je zoom sastanak predsjednika komora i udruženja arhitekata Europe. Prisutno je bilo 37 sudionika od toga 31 predsjednika iz različitih zemalja članica ACE-a, koji predstavljaju 690.000 arhitekata Europe.
Istaknuta je snažna povezanost svih zemalja i želja za produbljivanjem dobre komunikacije i informiranosti o temama koji se dešavaju u drugim zemljama Europe, vezano uz teme napretka arhitektonske struke, kvalitete izgrađenog prostora i vrsnoće arhitekture.
Stanovanje, javna nabava i arhitektonski natječaji svakako su teme koje se tiču svih arhitekata u svim zemljama. Kriza stanovanja pogađa sve zemlje, kvalitetno stanovanje je ljudsko pravo i arhitekti tu imaju ključnu ulogu.
Najavljena je ECAP konferencija o arhitektonskim politikama 11.-13.6.2025. u Gdanjsku.
U svom izlaganju, predsjednica Hrvatske komore arhitekata, Rajka Bunjevac, naglasila je da se mi u Hrvatskoj borimo na više fronova zalažići se za kvalitetu arhitekture i kvalitetu izgrađenog prostora.
Jedna od tema je uvođenje arhitektonskih natječaja kao glavnog načina odabira projektanata u području poslova ugovorenih sustavom javne nabave. Ugovaranje arhitektonskih poslova temeljem najniže cijene projektne dokumentacije, ili uvođenjem problematičnih uvjeta za ocjenu profesionalnog iskustva u sustavu javne nabave, dovelo je do poremećaju na tržištu arhitektonskih usluga.
Javna nabava se vrti u zatvorenom krugu. Ugovaraju se projekti po najnižoj cijeni, pa nakon toga samo uredi koji u par zadnjih godina imaju reference u području javne nabave, a ugovarali su poslove po najnižoj cijeni, imaju reference za nove javne nabave.
To onemogućava uredima koji imaju reference u drugim područjima i mladim uredima da uopće pristupe nuđenju usluga u području javne nabave. S druge strane, zbog niskih cijena, bitno je pala kvaliteta arhitektonskih usluga.
Hrvatska komora arhitekata upravo je usvojila novi standard usluga arhitekata u području gradnje. Razlog donošenja novog pravilnika je potreba za ujednačavanjem kvalitete projektne dokumentacije, smanjenjem nelojalne konkurencije cijenama među arhitektima te na taj način, zaštita tržišta arhitektonskih usluga, zaštita kvalitete gradnje i konačno zaštite naših klijenata.
Problem koji smo uočili u hrvatskoj je da je tehnička kvaliteta projekata, zbog niske cijene projektiranja, i kasnije, stručnog nadzora gradnje, toliko niska da nije moguće kvalitetno graditi temeljem takve projektne dokumentacije.
Zbog toga smo u novom Standardu detaljno opisali sadržaj obaveznih usluga, sadržaj i kvalitetu projekata te definirali potreban broj norma sati za izradu takve projektne dokumentacije. Zadržali smo sustav definicije broja norma sati, zbog izjednačavanja sa sustavima drugih inženjera u graditeljstvu. Hrvatska komora arhitekata svake godine radi neovisno statističko istraživanje o tržišnoj realiziranoj cijeni norma sata u Hrvatskoj u prethodnoj godini, nakon čega tu cijenu prezentiramo javnosti i našim članovima. To nije minimalna niti preporučena cijena, to je stvarna realizirana cijena norma sata na tržištu u prethodnoj godini.
Dogovoreno je da će Hrvatska komora arhitekata na slijedećoj skupštini ACE-a prezentirati naš novi standard. On je sada usklađen s drugim europskim zemljama, kako bismo izjednačili tehničku kvalitetu arhitektonskih usluga u Hrvatskoj s onom u ostalim zemljama EU.
Na kraju sastanka, nakon što su predsjednici komora izvijestili o temema važnima za struku u svojim zemljama, predsjednica ACE-a Ruth Schagemann zaključila je sastanak riječima da je vidljivo da svi arhitekti Europe imaju slične izazove. Iako su načelno svi dokumenti usuglašeni na EU razini, lokalna zakonodavstva imaju ogroman utjecaj na djelovanje arhitekata. Zalažemo se za rješenja koja će biti usmjerena na kvalitetu arhitekture, na pažljivo upravljanje prostorom i poboljšanje ekonomskih uvjeta za arhitekte. Posebno se osvrnula na novu direktivu o javnoj nabavi u smislu unapređenja direktive radi podizanja kvalitete arhitektonskih usluga. Zamolila je podršku svih zemalja za poticanjem zajedničkih ciljeva putem njihovih predstavnika u EU institucijama, dok će ACE i nadalje promovirati arhitektonske teme neposredno u EU Komisiji i Parlamentu.