• Povećaj tekst
  • Smanji tekst
  • Negativni kontrast
  • Sivi tonovi
  • Čitljiv font
  • Reset

24/10/2024

FESTIVAL DANI ORISA 24

Međunarodni arhitektonski festival Dani Orisa 24 održat će se 15. i 16. studenoga 2024. godine u Koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog u Zagrebu. 
Na Festivalu izlaganja će imati domaći i inozemni arhitekti, predstavljajući svoje recentne projekte. Dva intenzivna dana, tijekom kojih se izmjenjuju aktualna predavanja, neformalna druženja i poslovni susreti pružaju nezaboravno iskustvo svima koji ponovno ili po prvi puta sudjeluju na Festivalu Dani Orisa. 
 
 
PREDAVAČI: 
 
Kengo Kuma, Kengo Kuma & Associates (Japan)
Kengo Kuma jedan je od najistaknutijih međunarodno priznatih japanskih arhitekata današnjice, s uredima u Tokiju, Pekingu, Šangaju i Parizu. Rođen je 1954. godine. Godine 1990. osnovao je Kengo Kuma & Associates. Trenutačno je sveučilišni profesor i profesor emeritus na Sveučilištu u Tokiju. Projekti KKAA provode se u više od 40 zemalja. Međunarodni je član Kraljevskog instituta britanskih arhitekata (RIBA) te počasni član Američkog instituta arhitekata (AIA). Njegov projekt Chokkura Plaza and Shelter dobitnik je Međunarodne arhitektonske nagrade za najbolji novi globalni projekt 2007. Godine 2024. osvaja nagradu Japanske akademije za umjetnost za projekt za muzej dizajna u Škotskoj (V&A Dundee). 
Kao povijesna ideja, arhitektura za većinu arhitekata ima kategoriju - stambenu, institucijsku, industrijsku. Ja želim izbrisati te kategorije. Za mene je arhitektura, neovisno o veličini, neka vrsta okoliša. (iz intervjua, Oris 96)
 
Kengo Kuma dobitnik je ovogodišnje ORIS Keraterm nagrade za izuzetan stvaralački doprinos arhitekturi. 
 
Elementarna, Ambrož Bartol, Dominik Košak, Miha Munda, Rok Staudacher, Matevž Zalar (Slovenija)
Elementarna je arhitektonski ured sa sjedištem u Ljubljani. Osnovali su ga 2017. godine Ambrož Bartol, Dominik Košak, Miha Munda, Rok Staudacher i Matevž Zalar. Rad ureda počiva na snažnom uvjerenju da dobra arhitektura treba neprestano preispitivati ustaljene procese. Kvalitetu njihova rada potvrđuju nominacija za nagradu EU-a Mies van der Rohe 2024., ulazak u uži izbor za međunarodnu nagradu Domus Restoration and Preservation 2024., osvajanje međunarodne nagrade Piranesi 2023. Njihovi su radovi objavljeni u specijaliziranim časopisima i online platformama kao što su Outsider, Piranesi, Divisare itd., te predstavljeni na izložbi „New Praxes, New Tools” u Ljubljani, Berlinu i Beču zajedno s još devet suvremenih slovenskih arhitektonskih praksi 2022. godine.
 
Dinko Peračić, Platforma 9,81 / ARP (Hrvatska)
Magistrirao je IAAC u Barceloni te diplomirao na Atrhitektonskom fakultetu u Zagrebu. Osnivač je i programski voditelj arhitektonskog kolektiva Platforme 9,81 te partner u arhitektonskom uredu ARP. Od 2008. radi kao aistent, a od 2016. kao docent na FGAG-u u Splitu. Od 2018. je i voditelj katedre za Arhitektonsko projektiranje. Dobitnik je Velike nagrade Zagrebačkog salona arhitekture 2018., Velike nagrade Zagrebačkog salona primjenjenih umjetnosti i dizajna 2023. te tri druge nagrade Zagrebačkog salona. Dobitnik je međunarodne nagrade za arhitekturu Piranesi 2015., Medalje za arhitekturu i Medalje za konceptualni poduhvat HKA. Osvaja i Nagradu "Bernardo Bernardi" (UHA, 2018.) 
 
Vedina Babahmetović, Entasis (BiH)
Diplomirala 1985. godine na Arhitektonskom fakultetu u Sarajevu. Godina 1997. osniva arhitektonski biro Entasis u Zenici. Proteklih 27 godina Entasis je radio na više od 60 projekata, realizacija i ideja. U 2011. godini Entasis je započeo promociju dizajnerskog bosanskog namještaja sa svojim brandom Intent Design. Entasis je dobitnik brojnih nagrada, uključujući nagradu Collegium Artisticum za realizaciju, nagradu Big See, Share Omnia nagradu, nominaciju za Aga Khan nagradu te EU Mies van der Rohe. Vedina Babahmetović prva je žena bez partnera koja je osvojila Grand Prix od osnivanja institucije Collegium Artisticum 1975. 
 
Carlo Ratti, Carlo Ratti Associati (Italija)
Arhitekt i inženjer po struci, profesor Carlo Ratti predaje na Massachusetts Institute of Technology (MIT), gdje vodi Senseable City Lab te je partner osnivač međunarodnog ureda za dizajn i inovacije Carlo Ratti Associati. Diplomirao je na Politecnico di Torino i École Nationale des Ponts et Chaussées u Parizu, a kasnije je magistrirao i doktorirao na Sveučilištu u Cambridgeu, UK. 
Ratti je koautor više od 500 publikacija te je nositelj nekoliko tehničkih patenata. Njegovi su radovi izlagani diljem svijeta na mjestima kao što su Venecijanski bijenale, Muzej dizajna u Barceloni, Muzej znanosti u Londonu, MAXXI u Rimu i MoMA u New Yorku. Tri njegova projekta, Digital Water Pavilion, Copenhagen Wheel i Scribit, TIME Magazine uvrstio je na popis „Najboljih izuma godine”.
Trenutačno radi kao supredsjedatelj Vijeća za globalnu budućnost gradova i urbanizacije Svjetskog ekonomskog foruma.
 
Rob Adams, Adams Urban (Australija)
Profesor Rob Adams AM višestruko je nagrađivani arhitekt i urbanist, a trenutačno vrši dužnost direktora prakse za urbanističko projektiranje i arhitekturu u Melbourneu, Adams Urban. Prije osnivanja prakse Adams Urban, Rob je bio voditelj Odjela za projektiranje grada i projekte u Gradu Melbourneu, gdje je, nakon što je kao koautor sudjelovao u izradi strateškog plana iz 1985., ostao provoditi ga, igrajući glavnu ulogu u transformaciji središta Melbournea. Timovi koje je predvodio osvojili su preko 160 međunarodnih, državnih i lokalnih priznanja. Adams je osvojio Nacionalnu predsjednikovu nagradu Australskog instituta arhitekata (2018.), nagradu premijera za ekologa godine (2008.) i Orden Australije (2007.). Predstavljao je Australiju na Vijeću za budućnost gradova Svjetskog ekonomskog foruma od 2008. do 2022. i tražen je kao stručnjak za gradove na nacionalnoj i međunarodnoj razini. Doživotni je član Australskog instituta arhitekata i počasni član Australskog instituta za planiranje.
 
José María de Lapuerta, DL+A Arquitectos (Španjolska) 
Profesor je projekata na ETSAM-u (Escuela Técnica Superior de Arquitectura de Madrid de la UPM) od 2007., profesor Ad honorem na Sveučilištu u Montevideu od 2006. te je gostujući profesor na Harvardovom sveučilištu, kao i na sveučilištima Nantes, Campinas (Brazil), FAO USP i Escola da Cidade (Sao Paulo), Universidad Catolica de Lima (Peru, 2018.), ETH Zurich, Universidad de los Andes (2013.) i Split (Hrvatska). Voditelj je magisterija iz znanosti o gradovima na sveučilištu UPM i magisterija iz kolektivnog stanovanja MCH na UPM-ETH-u. Bio je direktor Kongresa znanosti o gradovima u Šangaju, Kina te Santiagu de Chileu 2014., 2015. i 2016. godine. Godine 2015. imenovan je stručnjakom i voditeljem tima u Europskoj uniji za „Studiju o suradnji EU-a za održivu urbanizaciju u Indiji”. Partner osnivač studija DL+A Arquitectos koji je osvojio više od 60 nagrada za izgrađena djela, kao što je projekt 20 kuća u Alcali 141, nova škola BRAINS u Madridu ili sjedište Coca-Cola España.
 
TEN, Ognjen Krašna, Nemanja Zimonić (Srbija, Švicarska)
TEN je udruženje za arhitekturu, dizajn i istraživanje čiji se rad vodi načelom da je vrijednost rezultat truda u projektiranju. Njegov angažman na temama od javnog interesa i otvorenim istraživanjima izgrađenog okoliša oblikovan je zajedničkim statutom. TEN je laureat Swiss Art Award (Arhitektura 2018.) i nedavno je primio nagradu Zaklade za nove švicarske arhitekte (2020.). Članovi TEN-a poučavali su ili predavali na raznim fakultetima te bili gostujući profesori u institucijama TU Wien, Politecnico di Milano i ETH Zurich (2025.). Radovi njegovih članova objavljeni su i predstavljeni na brojnim digitalnim i tiskanim platformama, časopisima i akademskim časopisima te na renomiranim arhitektonskim festivalima. TEN je nedavno dao svoj doprinos predgovoru ključnoj publikaciji „Collective Processes: Counterpractices in European Architecture” (Birkhaeuser 2022.).
 
Carlos MartÍnez de Albornoz, Tuñon y Albornoz Arquitectos (Španjolska)
Diplomirao je na ETSAM-u (Escuela Técnica Superior de Arquitectura de Madrid de la UPM) i Barlett School of Architecture u Londonu. Godine 2004. pridružuje se uredu Mansilla + Tuñon Arquitectos. Godine 2012. osniva se Tuñon y Albornoz Arquitectos održavajući predanost teoretskoj praksi uz aktivnosti projektiranja i izgradnje. Godine 2005. započinje svoju akademsku karijeu kao predavač u sklopu istraživačkih radionica "After Space" u organizaciji Zaklade Pedro BarrÍe da le Maza. Također je bio gostujući profesor na Arhitektonskom fakultetu Sveučilišta u Hasseltu (Belgija). Kao član žirija sudjelovao je na Sveučilištu Princeton a dobitnik je i brojnih međunarodnih nagrada: 
 
+
Alpski kontrapost - Medprostor
Promocija knjige i razgovor o arhitekturi za obnovu života:
Sudionici: Rok Žnidaršič, Kengo Kuma, Carlos Martínez de Albornoz, Maruša Zorec, Maroje Mrduljaš
+
Izložba Kenga Kume - predstavljanje projekta Minamisanriku 311 Memorial
 
 
MODERATORI: 
Mia Roth Čerina, Maroje Mrduljaš, Dinko Peračić
 
 
Pokrovitelji Festivala jesu: Ministarstvo kulture i medija RH, Grad Zagreb, Turistička zajednica grada Zagreba, Veleposlanstvo Australije, Veleposlanstvo Slovenije, Veleposlanstvo Španjolske, Talijanski institut za kulturu
 
Prema programu stručnog usavršavanja HKA Dani Orisa 24 se vrednuju s deset (10) sati iz područja C / Gradnja.
 
Ukoliko ste član HKA, ostvarujete 10 posto popusta na redovnu cijenu kotizacija. Za ostvarenje popusta molimo vas da se uz predočenje dokaza o članstvu obratite na e-mail: ivica@oris.hr.
 
 
Za više informacija o Festivalu i kotizacijama posjetite