Na ovogodišnjim Danima arhitekata 9.0 dodijeljene su i Godišnje nagrade Hrvatske komore arhitekata, priznanja najveće strukovne institucije iz djelokruga arhitekture i urbanizma, koja se dodjeljuju pravnim subjektima, institucijama, jedinicama lokalne i regionalne samouprave i pojedincima za postignuća važna za doprinos u području strukovne djelatnosti u 3 kategorije:
Medalja za doprinos kulturi građenja
Medalja za planiranje prostora
Medalja za inovacije i održivost u arhitekturi
MEDALJA ZA DOPRINOS KULTURI GRAĐENJA
U ovoj kategoriji pet prijava ušlo je u uži izbor:
Adaptacija i obnova crkve i samostana sv. Vinka Paulskog u Zagrebu / autori Nenad Fabijanić i Lejla Nanuk
Projekt je izuzetno kompleksan i karakterizira ga izuzetna jasnoća i profesionalna odanost povijesnom okruženju u materijalnom i u detalju. Nenametljiv je u elementima intervencije u detalju i dizajnu i prilagođava se povijesnom sa finim i decentnim odmakom, bez velikih gesta.
Poticanje provedbe javnih natječaja za spomen-obilježja Domovinskog rata / natjecatelj Ministarstvo hrvatskih branitelja
Prijava se ističe kao jasan i relevantan doprinos kulturi građenja koja u ovom segmentu značajno utječe na javni prostor i posvećenost politici prema kojoj se za javne prostore promoviraju javni arhitektonski natječaji. Ministarstvo hrvatskih branitelja prepoznavanjem važnosti kvalitete javnog prostora i javnih sadržaja kroz provedbu javnih natječaja mijenja paradigmu okvira financiranja i gradnje spomen-obilježja i drugih sadržaja.
Tržnica Gruž / autori Dinko Peračić i Miranda Veljačić
Izvedeni projekt tržnice Gruž predstavlja uspješnu intervenciju u osjetljivom tkivu baštine. Njegova pojavnost i kontekstualni pristup daju dodanu vrijednost okruženju i inteligentnim rješenjem oblikovanja daju visoku kvalitetu, a arhitektonsko-tehničkim elementima novu dimenziju i dinamiku.

Rekonstrukcija pješačkog mosta preko Foše / autori Prostorne taktike d.o.o. - Luka Cvitan i Antonia Cvitan Vuletić
Novi pješački most preko Foše u Trogiru je uspjela realizacija dugotrajnog admnistrativnog procesa provedbe arhitektonsko-urbanističkog natječaja. Postava je na osjetljivom mjestu kontakta između koherentne strukture kulturnog nasljeđa pod zaštitom UNESCO-a te rastresite urbane strukture na sjevernoj strani kanala, i zamjenjuje dotrajali drveni most. Tema spajanja dviju obala je oblikovno dosljedno rješeno, prema formalnim i funkcionalnim zahtjevima zadatka. Na malom prostoru nudi se, osim samog prelaska s jedne obale na drugu, puno različitih doživljaja, što je aktualno u doba kada se infrastruktura teži tome da bude ne samo inženjerska konstrukcija, već i više od toga. Most generira dodatni javni prostor kao mjesto susretaNa ovom mjestu je to sažeto suptilno i s mjerom. Definicija mosta je uspješno preispitana. Izuzetna konstruktivna logika napete, dinamičke strukture u ekvilibriju.
Za pohvaliti je i napor grada Trogira da mnoge osjetljive gradske teme rješava putem otvorenog, javnog arhitektonsko-urbanističkog natječaja, što dugoročno doprinosi kvaliteti prostora kao jamcu kvalitetnih investicija.
Gradska knjižnica Rijeka i park / autori Randić i suradnici d.o.o., Saša Randić
Projekt i realizacija predstavljaju izuzetan doprinos novim tendencijama reprogramiranja i ponovne upotrebe industrijske baštine sada sa novim sadržajem. Projekt je svojim arhitektonskim elementima i izvedbom nove konstrukcije novoizgrađenog krila "nožice" u dinamičnom dijalogu sa starom uklonjenom konstrukcijom i elementima, sada u novoj namjeni. Uspostavljen je dijalog između novih elemenata prefabrikata pročelja i nekadašnje tektonike i predstavlja obnovljeni odnos obnovljene zgrade unutar okolne strukture.
Dobitnik Medalje za doprinos kulturi građenja je tvrtka Prostorne taktike d.o.o., a to su Luka Cvitan i Antonia Cvitan Vuletić za Rekonstrukciju pješačkog mosta preko Foše u Trogiru.
MEDALJA ZA PLANIRANJE PROSTORA
Medalja za planiranje prostora nije dodijeljena.
MEDALJA ZA INOVACIJE I ODRŽIVOST U ARHITEKTURI
Dobitnica Medalje za inovacije i održivost u arhitekturi je arhitektica Marina Zajec, za Promicanje bio-materijala u gradnji - kuće od drva i slame.
Arhitektica Marina Zajec, osnivačica arhitektonskog ureda E.L.I., istaknula se kao jedna od predvodnika održive arhitekture u Hrvatskoj, integrirajući prirodne materijale poput drva i slame u suvremeni arhitektonski diskurs potičući širu zajednicu na promišljanje o održivosti i ekološkoj odgovornosti u arhitekturi. Njena dugogodišnja praksa odražava sintezu tradicionalnih tehnika i suvremenih potreba za ekološki osviještenom gradnjom. Vlastitu obiteljsku kuću, prvu takve vrste u Hrvatskoj, koristi kao živi laboratorij koji potvrđuje opravdanost ovakvog pristupa gradnji. Sposobnost da slamu uvede u mainstream arhitekturu rezultat je kontinuirane edukacije i demonstracije prednosti ovih materijala u praksi.
Zbog svog dugotrajnog, upornog i predanog rada HKA dodjeljuje godišnju nagradu.
Zapisnik rada Povjerenstva za nagrade bit će objavljen uskoro.